چوب رختی چیست؟

شاید در اولین نگاه چوب رختی یک ابزار ساده و دم دستی به حساب بیاید اما با یک توجه دقیق تر متوجه خواهیم شد، وظایف این ابزار بیشتر از حد تصور اولیه ماست بنابراین در این مطلب می خواهیم در رابطه با انواع چوب رختی و کاربرد آن ها بخوانیم. وسیله های کوچک اما دوست داشتنی ای هستند که با وجود آن ها در کمد، لباس ها همیشه مرتب، بدون چروک و سالم می مانند. بدون وجود رخت آویز ها هیچگاه نمی توانستیم لباس هایمان را به سادگی ساماندهی کنیم پس وجود آن ها یکی از ملزومات هر منزلی است. قطعا در خانه ی شما نیز انواعی از جا لباسی وجود دارد که همگی برای آویزان کردن لباس ها و وسایل از آن ها استفاده می کنید، در این مطلب سعی خواهیم کرد که انواع آن ها را معرفی کنیم و همچنین کاربرد های آن ها را نیز عنوان کنیم.

فروش چوب رختی-مداکس هنگر

انواع چوب رختی و کاربرد آن ها

همانطور که گفتیم انواع مختلفی از این وسیله ی کاربردی وجود دارد که هم از نظر شکل و ظاهر و هم از نظر متریال به کار رفته در آن ها متفاوت از هم هستند. ممکن است فلزی، پلاستیکی یا چوبی باشند و ویژگی هر کدام از آن ها با هم متفاوت است. معمولا چوب رختی پلاستیکی بیشترین استفاده را در منازل ما دارد پس ما نیز در ابتدا این نوع چوب لباسی را بررسی می کنیم:

پلاستیکی:  دو بازوی زاویه دار که شبیه به فرم شانه انسان است دارد و یک میله در وسط آن برای آویزان کردن شال یا شلوار قرار داده شده است. چوب رختی پلاستیکی خود به دو دسته نرم و خشک تقسیم می شود در حالت نرم اگر چه در برابر فشار مقاومت بیشتری دارد و به سختی می شکند اما ممکن است پس از مدتی استفاده حالت خود را از دست بدهد و خم شود. پس بهتر است برای لباس های سبک همچون پیراهن های مردانه و زنانه، مانتو، شومیز ها و بلوز های زنانه، دامن و … مورد استفاده قرار گیرد زیرا اگر لباس های سنگین همچون کت و شلوار، پالتو، بارانی و … به آن ها آویزان کنید از نظر ساخت تحمل وزن آن ها را ندارد و خم می شود و ممکن است لباس از روی آن ها بیافتد. چوب رختی پلاستیکی خشک نیز کاربرد مشابهی دارد با این تفاوت که این نوع، در برابر فشار تحمل چندانی ندارد و خیلی زود خواهد شکست. البته باید گفت به خاطر قیمت مناسب این جنس، همواره طرفداران خود را دارد که به تعداد بالا از آن خریداری می کنند و مشکل شکستن آن ها را با خرید دوباره حل می کنند.

چوبی: زیبایی این چوب رختی چوبی به خاطر استفاده از چوب طبیعی در ساخت آن هاست، بنابراین بسیار خوش ساخت و خوش تراش هستند و نسبت به سایر متریال ها مقاومت بیشتری در برابر تحمل وزن لباس های سنگین دارند. بازو های این نوع چوب رختی به شکل سر شانه انسان تراش خورده اند که باعث می شوند فرم لباس به خصوص کت و شلوار ها و پالتو های سنگین به هم نریزد. از نظر طول عمر بیشتر از نوع فلزی و پلاستیکی کار خواهند کرد. در هنگام ساخت، با یک لایه محافظ پوشش داده می شوند که هم در برابر رطوبت نفوذ ناپذیر باشند و هم مدت بیشتری سالم بمانند. به خاطر استفاده از لایه ی محافظ چوب در طراحی و طول عمر و زیبایی بیشتر، قیمت شان نیز بالاتر است.

فروش چوب رختی-مداکس هنگر
فروش چوب رختی-مداکس هنگر

فلزی: نسبت به متریال پلاستیکی مقاومت بیشتری دارند و سطح صاف چوب رختی فلزی از بافت لباس ها محافظت می کند و باعث می شود که لباس ها کمتر چروک شوند و کمتر به اتو زدن احتیاج پیدا کنند. ایرادی که به آن می توان وارد کرد این است که اگر از سیم های فلزی نازک در ساخت آن ها استفاده شده باشد ممکن است بعد از مدتی دفرمه شوند و شکل اصلی خود را از دست بدهند( مانند چوب رختی هایی که در خشکشویی ها به همراه لباس به شما تحویل داده می شود) و لباس ها از روی آن ها لیز می خورد اما اگر از جنس های با کیفیت در ساخت آن ها استفاده شده باشد برای آویزان کردن لباس های سنگین مناسب هستند. قیمت این نوع جالباسی، ما بین پلاستیکی و چوبی است، یعنی قیمت چندان بالایی ندارند.

گیره دار: برای آویزان کردن لباس های شب و دامن ها می توان از این نوع استفاده کرد. دامن ها و لباس های شب مجلسی را نمی توان خیلی شسشتشو داد یا اتو کرد پس آویزان کردن درست آن ها بسیار اهمیت دارد، میتوان به کمک بند های روبانی که در لایه داخلی این لباس ها دوخته شده است آن ها را به چوب رختی گیره دار آویزان کرد.

فروش چوب رختی-مداکس هنگر
چوب کار-مداکس هنگر

کودک: ابزار هایی که مخصوص نگهداری از لباس بچه ها هستند طراحی های متفاوت و رنگ لعاب دار تری دارند، عروسکی و کودکانه هستند و برای مرتب سازی و جلوه بیشتر به کمد لباس های کودک نقش مهمی ایفا می کنند. از دو جنس چوبی یا پلاستیکی ساخته می شوند و شما می توانید با توجه به جنسیت کودک و تم اتاق چوب رختی کودک را انتخاب کنید.

دیواری: یکی از مدل های کلاسیک و خاطره انگیز قطعا چوب رختی دیواری است. مزیت این محصول این است که بر روی دیوار و خارج از کمد نصب می شود و معمولا لباس های دم دستی و هر روزه را به آن آویزان می کنند. بهتر است بدانید امروزه مدل های کاملا مدرن و جدیدی از جالباسی دیواری طراحی و تولید شده که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند.

فروش چوب رختی-مداکس هنگر
فروش چوب رختی-مداکس هنگر

ایستاده: یکی دیگر از مدل های قدیمی و با سابقه رخت آویز ها، چوب رختی ایستاده است. انواع کلاه، شال گردن، چتر و لباس های سنگین مناسب آویزان کردن بر روی این محصول هستند. جنس آن ها می تواند چوبی، فلزی و یا تلفیقی باشد.

راهنمای خرید و فروش چوب رختی

 

فاکتور های نیاز، بودجه، کیفیت، سلیقه و فضای خالی مهم ترین عوامل موثر در خرید چوب رختی هستند. با توجه به بازار بسیار گسترده فروش چوب رختی و وجود اجناس بی کیفیت در بازار، پیشنهاد می شود ابتدا از اعتبار فروشنده و کیفیت اجناس آن اطمینان حاصل کرده و سپس نسبت به خرید اقدام نمایید. درست است که برخی از انواع رخت آویز قیمت بالایی ندارند و در نگاه اول ممکن است گزینه مناسبی به نظر برسند اما این اجناس عمر کوتاه تری نیز داشته و می توانند به کمد یا البسه شما نیز خسارت وارد کنند پس خرید چوب رختی را یک خرید ساده و گذرا فرض کنید.

 

بیشتر بخوانیم : چوب لباسی 

 

نتیجه گیری

در سال های اخیر با وجود تحریم ها و افزایش نرخ ارز تولید کنندگان ایرانی بیشتر به فکر تولید محصولات داخلی افتاده اند. با این کار هم به صنعت و اقتصاد کشور رونق  می بخشند و هم با به خود کفایی رسیدن، میزان نیاز به واردات را کاهش دهند همچنین زمینه ی اشتغال جوانان ایرانی را نیز فراهم می کنند. شما میت وانید با خرید از محصولات ایرانی در راه رسیدن به اهداف این شرکت ها گام بزرگی بردارید. چوب رختی ها و جالباسی و رخت آویز ها جزو محصولاتی هستند که در چند سال گذشته توسط شرکت های ایرانی با بالاترین کیفیت طراحی و تولید می شوند. یکی از شرکت های ایرانی معتبر در زمینه ی ساخت انواع جا لباسی، فروش چوب رختی و رگال شرکت مداکس هنگر است. همه ی محصولات تولید شده توسط مداکس هنگر با تضمین قیمت و کیفیت به فروش می رسند. کافی است به فروشگاه مداکس سر بزنید.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by MODAX-مُداكس (@choobkar_modax)

چوب رختی چوبی چه ویژگی هایی دارد؟

این نوع چوب رختی بسیار خوش ساخت و خوش تراش هستند و نسبت به سایر چوب رختی ها مقاومت بیشتری در برابر تحمل وزن لباس های سنگین دارند همچنین طول عمر این نوع چوب رختی بیشتر از نوع فلزی و پلاستیکی است.

لزوم استفاده از چوب رختی چیست؟

بدون وجود چوب رختی ها هیچگاه نمی توانستیم لباس هایمان را به سادگی ساماندهی کنیم و قطعا در خانه ی شما نیز انواعی از چوب رختی ها وجود دارد که همگی برای آویزان کردن لباس ها از آن ها استفاده میکنید

چوب رختی چیست؟

چوب رختی ها وسیله های کوچک اما دوست داشتنی هستند که با وجود آن ها کمد لباس ها همیشه مرتب، بدون چروک و سالم می مانند. بدون وجود چوب رختی ها هیچگاه نمی توانستیم لباس هایمان را به سادگی ساماندهی کنیم.