چوب کار چیست ؟ - انواع چوب کار- قیمت چوب کار - مداکس هنگر

چوب کار

این محصول در واقع به قصد این ساخته شده تا افراد بتوانند دسترسی سریع به لباس هایشان داشته باشند و همچینین فضای خاصی در منزل برای لباس ها مشخص شود. یک دلیل دیگر آن، خشک کردن لباس ها یا نگهداری انها بصورتی که چروک نشوند است. مداکس در این مطلب انواع چوب کار لباس و مدل های مختلف آن را معرفی خواهد کرد. با ما همراه باشید.

چوب کار-مداکس هنگر

تاریخچه چوب کار لباس

 

انواع مختلف چوب کار تنها در امریکا تاکنون حدود ۲۰۰ بار به ثبت رسیده اند.

مشهور است که توماس جفرسون ،رییس جمهور ایالات متحده در کمد شخصیش وسیله ای داشت که لباس ها را روی ان اویزان می کرد.

اگرچه طرح سیمی مثلثی که امروزه بیشترین استفاده را بخصوص در غیر از منازل دارد، از روی طرحی در سال ۱۸۶۹ برداشته شده است.

همچنین مشهور است که  کارمندی  از شرکت تیمبرلیک و نولتی به نام “پارک هاوس” نیز نوعی چوب کار را طراحی کرده است.

داستانش این است که یکروز صبح در سال ۱۹۰۳، “پارک هاوس” به اداره می رود و می بیند جالباسی پر شده است . ناراحت می شود و یک تیکه سیم بر می دارد و به شکلی که ما امروزه میشناسیم دراورده و لباسش را روی ان اویزان می کند.

همچنین مشهور است فرد دیگری به نام “کن” که مهندس دانشگاه بوستون بود در  سال ۱۸۷۶ نیز رخت آویز را درست کرده است.

در ۱۹۰۶ لباس فروشی به نام “میر می” اولین خرده فروشی بود که لباس هایش را روی چوب لباسی هایی به شکل استخوان جناغ اویزان می کرد.

در سال ۱۹۳۲، “هولت” چوب کار لباس پیشرفته تری را  به ثبت رساند که در ان از لوله های مقوایی روی قسمت بالایی رخت آویز استفاده کرده بود تا لباس ها چروک نشوند، در سال ۱۹۳۵، “راجرز” یک لوله به قسمت میله زیرین اضافه کرد که هنوز هم استفاده می شود.

 

انواع چوب کار لباس

 

با اینکه مدل های بسیار متنوعی برای خرید در بازار وجود دارد اما تمامی آن ها را می توان در سه مدل اصلی خلاصه کرد:

چوب کار-مداکس هنگر
 1. چوب کار فلزی یا ساده:

چوب کار فلزی یک سیم ساده است که معمولا از جنس استیل است و بصورت مثلتی پیچیده شده است که در بالای آن به یک قلاب متصل می شود. این مدل دوام بیشتری نسبت به چوب کار پلاستیکی دارد اما ممکن است پس از مدتی استفاده فرم خود را از دست بدهد  و به لباس آسیب بزند به همین دلیل است که نمی توان طولانی مدت از این نوع استفاده کرد. این چوب لباسی ها هیچ برجستگی ندارند و ممکن است لباس از روی آن ها لیز بخورد، ایراد دیگری که به این رخت آویز ها وارد است زنگ زدگی است که ممکن است به لباس آسیب برسانند. قیمت رخت آویز فلزی نسبت به پلاستیکی بیشتر است.

 1. چوب کار لباس چوبی :

رخت آویز مدل دوم، رخت آویز چوبی است که از دو قسمت مختلف تشکیل شده است. قسمت اول یک چوب مسطح است که بشکل بومرنگ می باشد و اطراف آن سمباده زده شده است تا به لباس صدمه ای وارد نکند. قسمت دوم یک قلاب است که از بالای قسمت چوبی بیرون زده است و معمولا از جنس فلز است. بعضی از آن ها دارای یک میله زیرین هستند که باعث می شود شکل رخت آویز شبیه مثلث شود. این میله برای آویزان کردن شلوار مربوط به کت اویزان شده قرار دارد. از بهترین و با کیفیت ترین چوب لباسی ها هستند که به خوبی فرم لباس را حفظ و از آن محافظت می کنند. دوام چوب لباسی چوبی نسبت به فلزی و پلاستیکی خیلی بیشتر است و حتی محکم تر هستند. چوب کار چوبی به راحتی خم نمی شود، به همین دلیل است که برای آویزان کردن لباس های سنگین مثلا پالتو ها و بارانی ها مناسب ترین انتخاب هستند. طبیعتا با این همه مزایا قیمت این نوع بالاتر از نوع فلزی و پلاستیکی است.

چوب کار-مداکس هنگر
چوب کار-مداکس هنگر
 1. چوب کار پلاستیکی:

سومین مدل چوب کار پلاستیکی است که امروزه بیشتر از همه استفاده می شود که در ظاهر طراحی آن شبیه نوع اول یا دوم است. رخت آویز های پلاستیکی در سایزهای کوچکتر برای آویزان کردن لباس های کودکان نیز تولید می شوند.

بعضی از چوب لباسی ها دارای گیره های زیرین هستند تا دامن ها را به صورت آویزان نگه دارند. این نوع که برای نگه داشتن دامن و شلوار طراحی شده است از طرح مثلثی پیروی نمی کند و درواقع تنها یک میله با دو گیره هستند.

از لحاظ جنس ساخت به دو صورت نرم و خشک و با رنگ ها و سبک های متفاوت ساخته می شود. نوع نرم، دوام بیشتری دارد و شکسته نمی شود اما ممکن است لباس روی آن به درستی قرار نگیرد. نوع خشک، نیز طول عمر زیادی ندارد و ممکن است به سرعت شکسته شود. قیمت چوب لباسی پلاستیکی نسبت به فلزی و چوبی کمتر است.

بیشتر بخوانیم : رگال لباس

علاوه بر گروه بندی های بالا مدل های دیگری از چوب کار نیز وجود دارد. یکی دیگر از مدل ها طرحی است که دو حلقه از قسمت میله زیرین آن آویزان شده تا لباس های رکابی را بتوان به آن آویزان کرد.

حتما دیده اید که جا لباسی مخصوص شوارها، می توانند تعداد زیادی شلوار را در خود جای دهند.

مدل دیگری از چوب کارها، تاشو است که طوری طراحی شده تا لباس از قسمت یقه وارد شود. بخاطر اینکه این مدل جای کمی می گیرد می توان آن را به راحتی بیرون برد.

یک مدل آویز لباس، چوب لباسی سیمی ارزانی است که با کاغذ پوشانده شده است. این مدل در خشکشویی ها برای برای اینکه از لباس ها بعد از تمیز شدن حفاظت کند استفاده می شود.این آویزها یا بازیافت می شوند و یا به خشکشویی ها بر گردانده می شوند.

همچنین از جمله مدل های پرطرفدار در بازار، چوب کار لباس بچه گانه است. معمولا از جنس پلاستیک ساخته می شوند. طراحی آن به گونه ای است که ظاهری کودک پسند داشته باشد و سایز آن ها مناسب لباس های کوچک سایز باشد.

چوب کار-مداکس هنگر

کاربرد انواع چوب کار

برای آویزان کردن مانتو ها، پیراهن های دکمه دار مردانه و زنانه، بلوز های زنانه می توان از کاربرد انواع چوب کارهای ساده استفاده کرد. زاویه بازو های این رخت آویز ها شبیه به فرم شانه انسان است و باعث حفظ حالت لباس ها می شود.

برای آویزان کردن شلوار های پارچه ای نازک باید از طرح هایی که بازو های آن ها با یک فلز روی هم قرار می گیرند استفاده کرد. بنابراین بین بازو ها لایه ی نازکی از ابر قرار داده شده که بافت شلوار آسیب نبیند.

آویزان کردن شلوار های ضخیم کتان، لی، مخمل کبریتی روی چوب لباسی های لوله ای فلزی ضخیم باعث حفظ حالت شلوار ها می شود. در ضمن انتهای بازو های این چوب لباسی ها میله ای با شیب بیشتر قرار داده شده که از افتادن شلوار جلوگیری کند. علاوه بر شلوار می توان پیراهن نیز به این چوب کار ها آویزان کرد.

برای آویزان کردن انواع دامن دو روش پیشنهادی وجود دارد، در روش اول می توان نوار روبانی که در دامن دوخته شده است را به گیره هایی که در مدل های پلاستیکی وجود دارند آویزان کرد، اما مشکل این روش این است که دامن ممکن است چروک شود. روش دوم استفاده از مدلی است که گیره های کوچکی روی میله ی پایینی آن ها نصب شده است. با کار دامن ها را می توان از کمر آویزان کرد و حالت آن ها حفظ می شود.

برای آویزان کردن لباس های چند تکه برای مثال لباس هایی که شامل بلوز، شلوار، جلیقه و کت هستند می توان به چوب کارهایی آویزان کرد که زاویه بازو های آن ها بیشتر است و فرم کت و جلیقه را به خوبی حفظ می کنند و برای آویزان کردن شلوار نیز میله ای روی آن ها قرار داده شده است.

آویزان کردن کت های تک نیازمند چوب کارهایی است که دو سر بازو ها با زاویه همچون شانه ی انسان دارند. برای آویزان کردن کت تک احتیاجی به مدل میله دار نیست.

درست آویزان کردن بافت ها و ژاکت ها بسیار مهم است زیرا کوچکترین فشار روی این لباس ها باعث آسیب و تغییر حالت آن ها می شود. پس باید از چوب لباسی هایی چوبی استفاده کرد که لباس به خوبی روی آن ها قرار بگیرد.

شال ها، روسری ها و مقنعه را می توان به چوب لباسی هایی با چندین میله آویزان کرد. با استفاده از این ترفند از زیر و رو کردن و بهم ریختن شال و روسری ها راحت خواهید شد.

آویزان کردن لباس های مجلسی و گران قیمت با چوب لباسی های معمولی کار درستی نیست، زیرا این لباس ها حساس هستند و باید به درستی نگهداری شوند، به همین منظور می توانید از چوب کارهایی که با لایه های نازک ابر و پارچه روکش شده اند استفاده کنید. این نوع رخت آویز ها را می توان در مغازه های فروشنده ی حوله و رو تختی پیدا کرد. البته اگر تمایلی به خرید این نوع چوب کارها با مبلغ بالا ندارید می توانید خودتان دست به کار شوید و به کمک یک لایه نازک ابر یا پشم شیشه و پارچه چوب لباسی چوبی بدون میله خود را تبدیل به چوب لباسی لباس مجلسی کنید.

برای آویزان کردن شال گردن، کراوات، کمربند، شال، دستمال گردن و روسری های نازک چوب لباسی هایی با شکل ظاهری خاص تولید شده اند. اگر به دنبال طرح های خاص و منحصر به فرد هستید می توانید به سایت های تولید کننده ی این محصولات مراجعه کنید.

در پایان باید گفت حال که با انواع ویژگی ها و کاربرد آن ها آشنا شدیم، برای خرید چوب کار می توانید به شرکت های تولید کننده ی معتبری همچون مداکس هنگر مراجعه کنید و درخواست خود را برای تعداد دلخواهی از چوب لباسی ها ثبت کنید.  مداکس هنگر تولید کننده ی انواع چوب کار با کیفیت بالا و قیمت مناسب است.

چوب کار ها معمولا از چه جنسی هستند ؟

چوب کارهای لباس معمولا از چوب، سیم و پلاستیک و گاهی اوقات نیز از مواد لاستیکی و سایر مواد ساخته می شوند.

چوب کار های چند مدل هستند ؟

چوب کار ها در سه مدل طراحی شده اند هر سه به شکل مثلث هستند و هر کدام برای نوعی از لباس به کار می رود.

برای لباس های سنگین به چه نوع چوب کاری نیاز داریم ؟

برای آویزان کردن لباس های سنگین همچون پالتو ها و لباس های زمستانی به رخت آویز های محکم احتیاج دارید، از چوب کار های پلاستیکی محکم و یا چوب کارهای چوبی میتوانید استفاده کنید. اما چوب کارهای چوبی وزن بیشتری را میتوانند تحمل کنند و مقاومت بیشتری دارند پس انتخاب بهتری برای آویزان کردن پالتو های سنگین هستند.

 • چوب لباس کلاسیک

  • وجه تمایز این مدل چوب لباس از مابقی محصولات جنس این محصول است – ترکیبی از چوب و پلاستیک
  • سایز چوبکار: 42×21
  • بسته بندی:
 • چوب لباسی اسلیم

  • چوب لباسی با رنگ کربن- پروسه ساخت این چوب لباسی دو مرحله ای بوده، مرحله اول تولید و مرحله دوم وارد خط رنگ می شود
  • سایز چوبکار:
  • بسته بندی: —
 • چوب لباسی کلاسیک هتلی (ضد سرقت)

  • این چوب لباسی برای هتل ها و مهمانسراها طراحی شده و ضد سرقت می باشد
  • سایز چوبکار: —
  • بسته بندی: —
 • گرند سی کالر

  • چوب لباسی با رنگ طلایی پروسه ساخت این چوب لباسی دو مرحله ای بوده، مرحله اول تولید و مرحله دوم وارد خط رنگ می شود
  • سایز چوبکار: 37×30
  • بسته بندی: پک 80 عددی