چوب کار چیست ؟ - انواع چوب کار- قیمت چوب کار - مداکس هنگر


خلاصه مطلب : در این مطلب میخواهیم درباره چوب کار و انواع و مدل های آن صحبت کنیم .چوب کار ها برای ساماندهی کمد لباس ها و جلوگیری از چروک شدن لباس هایمان ساخته شدند . چوب کار های از نظر جنس انواع مختلفی دارند که از این انواع میتوان به چوب کار .فلزی – چوب کار چوبی و چوب کار پلاستیکی اشاره نمود 

چوب کار لباس

چوب کارهای لباس در واقع به قصد این ساخته شدند تا افراد بتوانند دسترسی سریع به لباس هایشان داشته باشند و همچینین فضای خاصی در منزل برای لباس ها مشخص شود. یک دلیل دیگر آن، خشک کردن لباس ها یا نگهداری انها بصورتی که چروک نشوند است.

مدل های چوب کار

سه مدل اصلی برای چوب کارهای لباس وجود دارد.

مدل اول :

چوب کار مدل اول یک سیم ساده است که معمولا از جنس استیل است و بصورت مثلتی پیچیده شده است که در بالای ان به یک قلاب متصل می شود.

مدل دوم :

رخت آویز مدل دوم، رخت آویز چوبی است که از دو قسمت مختلف تشکیل شده است. قسمت اول یک چوب مسطح است که بشکل بومرنگ می باشد و اطراف ان سمباده زده شده است تا به لباس صدمه ای وارد نکند. قسمت دوم یک قلاب است که از بالای قسمت چوبی بیرون زده است و معمولا از جنس فلز است. بعضی از اینها دارای یک میله زیرین هستند که باعث می شود شکل چوب کار شبیه مثلث شود. این میله برای اویزان کردن شلوار مربوط به کت اویزان شده قرار دارد.

مدل سوم :

سومین مدل چوب کار، مدل پلاستیکی است که امروزه بیشتر از همه استفاده می شود و شکلشان شبیه نوع اول یا دوم هست. چوب کارهای پلاستیکی در سایزهای کوچکتر برای اویزان کردن لباس های کودکان نیز تولید می شوند.

بعضی از چوب کارها دارای گیره های زیرین هستند تا دامن ها را بطور اویزان نگه دارند. این نوع  که برای نگه داشتن دامن و شلوار طراحی شده است از طرح مثلثی پیروی نمی کند و درواقع تنها یک میله با دو گیره هستند.

یکی دیگر از انواع، چوب کاری است که دو حلقه از قسمت میله زیرین ان اویزان شده تا لباس های رکابی را بتوان اویزان کرد.

بیشتر بخوانیم : چوب لباسی چیست؟

چوب کارهای جالباسی مخصوص شوارها، می توانند تعداد زیادی شلوار را در خود جای دهند.

مدل دیگری از چوب کارها،چوب کارتاشو است که طوری طراحی شده تا از قسمت یقه وارد شود. بخاطر اینکه این مدل جای کمی می گیرد می توان ان را به راحتی بیرون برد.

چوب کارهای لباس معمولا از چوب، سیم و پلاستیک و گاهی اوقات نیز از مواد لاستیکی و سایر مواد ساخته می شوند. در بعضی از آنها برای لباس های گران، تجملی یا لباس های زیر زنانه، از مواد نرم مثل ساتن استفاده  می شود.

این مواد نرم و مجلل، کارشان این است که جلوی فرورفتگی که چوب لباسی در قسمت های اویزان شده لباس بوجود می اورد را بگیرند.

یک اویزلباس، چوب لباسی سیمی ارزانی است که با کاغذ پوشانده شده است. این مدل در  خشکشویی ها برای برای اینکه از لباس ها بعد از تمیز شده حفاظت کند استفاده  می شود.

این اویزها یا بازیافت می شوند و یا به خشکشویی ها بر گردانده می شوند.

تاریخچه

انواع مختلف چوب کار تنها در امریکا تاکنون حدود 200 بار به ثبت رسیده اند.

مشهور است که توماس جفرسون ،رییس جمهور ایالات متحده در کمد شخصیش وسیله ای داشت که لباس ها را روی ان اویزان می کرد.

اگرچه طرح چوب کار سیمی مثلثی که امروزه بیشترین استفاده را بخصوص در غیر از منازل دارد، از روی طرحی در سال 1869 برداشته شده است.

همچنین مشهور است که  کارمندی  از شرکت تیمبرلیک و نولتی به نام “پارک هاوس” نیز چوب کار را طراحی کرده است.

داستانش این است که یکروز صبح در سال 1903، “پارک هاوس” به اداره می رود و می بیند جالباسی پر شده است . ناراحت می شود و یک تیکه سیم بر می دارد و به شکلی که ما امروزه میشناسیم دراورده و لباسش را روی ان اویزان می کند.

همچنین مشهور است فرد دیگری به نام “کن” که مهندس دانشگاه بوستون بود در  سال 1876 نیز رخت آویز را درست کرده است.

در 1906 لباس فروشی به نام “میر می” اولین خرده فروشی بود که لباس هایش را روی چوب لباسی هایی به شکل استخوان جناغ اویزان می کرد.

در سال 1932، “هولت” چوب کار پیشرفته تری را  به ثبت رساند که در ان از لوله های مقوایی روی قسمت بالایی رخت آویز استفاده کرده بود تا لباس ها چروک نشوند،  در سال 1935،  “راجرز” یک لوله به قسمت میله زیرین اضافه کرد که هنوز هم استفاده می شود.

کاربرد های دیگر چوب کار چیست؟

در این مطلب میخواهیم در رابطه با انواع چوب کار بخوانیم. همه ی ما برای نظم بخشیدن به کمد لباس ها و محافظت از بافت لباس ها به چوب لباسی نیاز داریم، این ابزار های کوچک اما کاربردی نقش اساسی در مرتب کردن و سالم ماندن لباس ها دارند. اما آیا برای لباس های مختلف میتوان از یک نوع چوب کار استفاده کرد؟ باید در پاسخ بگوییم خیر. زیرا هر نوع لباسی رخت آویز  مخصوص به خود را میطلبد تا فرم خود را حفظ کند و مانند روز اول بتوان از آن استفاده کرد. اگر شما نیز جزو کسانی هستید که برای نظم بخشیدن به لباس های درون کمد تنها از چوب لباسی های فلزی که در خشکشویی ها به همراه لباس به مشتری تحویل داده میشوند استفاده میکنید  توصیه میکنیم با ادامه مطلب همراه ما باشید ،زیرا در این مطلب به انواع چوب کار و کاربرد آن ها برای انواع لباس خواهیم پرداخت. توصیه میکنیم این مطلب را از دست ندهید.

انواع چوب کار

چوب کار ها بسیار متنوع هستند و این تنوع باعث شده که برای هر نوع لباسی یکچوب لباسی وجود داشته باشد. چوب لباسی از جنس های مختلفی چون فلزی، پلاستیکی، چوبی ساخته میشوند که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت و ویژگی های هر کدام از آن ها را بررسی میکنیم.

چوب کار پلاستیکی

چوب کار پلاستیکی به دو صورت نرم و خشک و با رنگ ها و سبک های متفاوت ساخته میشوند. نوع نرم این چوب کار ها دوام بیشتری دارد و شکسته نمی شود اما ممکن است لباس روی آن به درستی قرار نگیرد. نوع خشک این رخت آویز ها نیز طول عمر زیادی ندارند و ممکن است به سرعت شکسته شوند. قیمت چوب لباسی پلاستیکی نسبت به فلزی و چوبی کمتر است.

چوب کار فلزی:

این نوع چوب کار ها یا از جنس استیل هستند یا سیم فلزی. این چوب کار ها دوام بیشتری نسبت به چوب کار فلزی پلاستیکی دارند اما ممکن است پس از مدتی استفاده فرم خود را از دست بدهند و به لباس آسیب بزنند به همین دلیل است که نمی توان طولانی مدت از این چوب کار ها استفاده کرد. این چوب لباسی ها هیچ برجستگی ندارند و ممکن است لباس از روی آن ها لیز بخورد، ایراد دیگری که به این رخت آویز ها وارد است زنگ زدگی است که ممکن است به لباس آسیب برسانند. قیمت چوب لباسی فلزی نسبت به پلاستیکی بیشتر است.

چوب کار چوبی:

از بهترین و با کیفیت ترین چوب لباسی ها هستند که به خوبی فرم لباس را حفظ میکنند و از آن محافظت میکنند. دوام چوب لباسی چوبی نسبت به فلزی و پلاستیکی خیلی بیشتر است و خیلی محکم تر هستند. چوب کار چوبی به راحتی خم نمی شود ، به همین دلیل است که برای آویزان کردن لباس های سنگین مثلا پالتو ها و بارانی ها مناسب ترین انتخاب هستند. طبیعتا با این همه مزایا قیمت این چوب کار ها بالاتر از نوع فلزی و پلاستیکی است.

بیشتر بخوانیم : چگونه بهترین رگال لباس را انتخاب کنیم؟

انتخاب بهترین چوب کار برای انواع لباس

برای آویزان کردن مانتو ها، پیراهن های دکمه دار مردانه و زنانه، بلوز های زنانه میتوان از چوب کارهایی ساده استفاده کرد. زاویه بازو های این رخت آویز  ها شبیه به فرم شانه انسان است و باعث حفظ حالت لباس ها میشود.

برای آویزان کردن شلوار های پارچه ای نازک باید از چوب کارهایی که بازو های آن ها با یک فلز روی هم قرار میگیرند استفاده میشود.  بین بازو های این چوب کارها لایه ی نازکی از ابر قرار داده شده که بافت شلوار آسیب نبیند.

آویزان کردن شلوار های ضخیم کتان، لی، مخمل کبریتی روی چوب لباسی های که لوله ای فلزی ضخیم باعث حفظ حالت شلوار ها میشود. در ضمن انتهای بازو های این چوب لباسی ها میله ای با شیب بیشتر قرار داده شده که از افتادن شلوار جلوگیری کند. علاوه بر شلوار میتوان پیراهن نیز به این چوب کار ها آویزان کرد.

برای آویزان کردن دامن ها میتوان به دو روش عمل کرد، روش اول میتوان نوار روبانی که در دامن دوخته شده است را به گیره هایی که در چوب کارهای پلاستیکی وجود دارند آویزان کرد، اما مشکل این روش این است که دامن ممکن است چروک شود. روش دوم استفاده از چوب کارهایی است که گیره های کوچکی روی میله ی پایینی آن ها نصب شده است. با این چوب کارها دامن ها را میتوان از کمر آویزان کرد و حالت آن ها حفظ میشود.

برای آویزان کردن لباس های چند تکه برای مثال لباس هایی که شامل بلوز، شلوار، جلیقه و کت هستند را میتوان به چوب کارهایی آویزان کرد که زاویه بازو های آن ها بیشتر است و فرم کت و جلیقه را به خوبی حفظ میکنند و برای آویزان کردن شلوار نیز میله ای روی آن ها قرار داده شده است.

آویزان کردن کت های تک نیازمند چوب کارهایی است که دو سر بازو ها زاویه همچون شانه ی انسان دارند. برای آویزان کردن کت تک احتیاجی به چوب کارهای میله دار نیست.

برای آویزان کردن لباس های سنگین همچون پالتو ها و لباس های زمستانی به رخت آویز های محکم احتیاج دارید، از چوب کار های پلاستیکی محکم و یا چوب کارهای چوبی میتوانید استفاده کنید. اما چوب کارهای چوبی وزن بیشتری را میتوانند تحمل کنند و مقاومت بیشتری دارند پس انتخاب بهتری برای آویزان کردن پالتو های سنگین هستند.

درست آویزان کردن بافت ها و ژاکت ها بسیار مهم است زیرا کوچکترین فشار روی این لباس ها باعث آسیب و تغییر حالت آن ها میشود. پس باید از چوب لباسی هایی چوبی استفاده کرد که لباس به خوبی روی ان ها قرار بگیرند.

شال ها، روسری ها و مقنعه را میتوان به چوب لباسی هایی با چندین میله آویزان کرد. با استفاده از این رخت آویز ها از زیر و رو کردن و بهم ریختن شال و روسری ها راحت خواهید شد.

آویزان کردن لباس های مجلسی و گران قیمت با چوب لباسی های معمولی کار درستی نیست، زیرا این لباس ها حساس هستند و باید به درستی نگهداری شوند، به همین منظور میتوانید از چوب کارهایی که با لایه های نازک ابر و پارچه روکش شده اند استفاده کنید. این نوع رخت آویز ها را میتوان در مغازه های فروشنده ی حوله و رو تختی پیدا کرد. البته اگر تمایلی به خرید این نوع چوب کارها با مبلغ بالا ندارید میتوانید خودتان دست به کار شوید و به کمک یک لایه نازک ابر یا پشم شیشه و پارچه چوب لباسی چوبی بدون میله خود را تبدیل به چوب لباسی لباس مجلسی کنید.

چوب کارهای خاص

برای اویزان کردن شال گردن، کراوات، کمربند، شال، دستمال گردن و روسری های نازک چوب لباسی هایی با شکل ظاهری خاص تولید شده اند. اگر به دنبال این چوب لباسی های خاص و منحصر به فرد هستید میتوانید به سایت های تولید کننده ی این محصولات مراجعه کنید. ممکن است این نوع چوب لباسی ها را در بازار پیدا نکنید.

خرید چوب کار

حال که با انواع چوب کار و کاربرد آن ها آشنا شدیم .بهتر است در مورد خرید چوب کار نیز توضیحاتی ارائه کنیم. برای خرید چوب کار میتوانید به شرکت های تولید کننده ی معتبری همچون مداکس هنگر مراجعه کنید و درخواست خود را برای تعداد دلخواهی از چوب لباسی ها ثبت کنید.  مداکس هنگر تولید کننده ی انواع چوب کار با کیفیت بالا و قیمت مناسب است.

چوب کار ها معمولا از چه جنسی هستند ؟

چوب کارهای لباس معمولا از چوب، سیم و پلاستیک و گاهی اوقات نیز از مواد لاستیکی و سایر مواد ساخته می شوند.

برای لباس های سنگین به چه نوع چوب کاری نیاز داریم ؟

برای آویزان کردن لباس های سنگین همچون پالتو ها و لباس های زمستانی به رخت آویز های محکم احتیاج دارید، از چوب کار های پلاستیکی محکم و یا چوب کارهای چوبی میتوانید استفاده کنید. اما چوب کارهای چوبی وزن بیشتری را میتوانند تحمل کنند و مقاومت بیشتری دارند پس انتخاب بهتری برای آویزان کردن پالتو های سنگین هستند.

چوب کار های چند مدل هستند ؟

چوب کار ها در سه مدل طراحی شده اند هر سه به شکل مثلث هستند و هر کدام برای نوعی از لباس به کار می رود.