چوب کار لباس

چوب کار لباس

چوب کار لباس  یا اویز لباس، به شکل های زیر طراحی شده است:

  • بشکل شانه های انسان برای آویزان کردن بلوزو پیراهن ،طراحی شده که دارای یک میله زیرین برای اویزان کردن شلوار است.
  • بشکل گیره لباسی که می توان در آن شلوار ، شلوارک یا ترکیبی از این دو را اویزان کرد.

 

چوب کارهای لباس در واقع به قصد این ساخته شدند تا افراد بتوانند دسترسی سریع به لباس هایشان داشته باشند و همچینین فضای خاصی در منزل برای لباس ها مشخص شود. یک دلیل دیگر آن، خشک کردن لباس ها یا نگهداری انها بصورتی که چروک نشوند است.

مدل های چوب کار

سه مدل اصلی برای چوب کارهای لباس وجود دارد.

چوب کار مدل اول یک سیم ساده است که معمولا از جنس استیل است و بصورت مثلتی پیچیده شده است که در بالای ان به یک قلاب متصل می شود.

چوب کار مدل دوم، چوب کار چوبی است که از دو قسمت مختلف تشکیل شده است. قسمت اول یک چوب مسطح است که بشکل بومرنگ می باشد و اطراف ان سمباده زده شده است تا به لباس صدمه ای وارد نکند. قسمت دوم یک قلاب است که از بالای قسمت چوبی بیرون زده است و معمولا از جنس فلز است. بعضی از اینها دارای یک میله زیرین هستند که باعث می شود شکل چوب کار شبیه مثلث شود. این میله برای اویزان کردن شلوار مربوط به کت اویزان شده قرار دارد.

سومین مدل چوب کار، مدل پلاستیکی است که امروزه بیشتر از همه استفاده می شود و شکلشان شبیه نوع اول یا دوم هست. چوب کارهای پلاستیکی در سایزهای کوچکتر برای اویزان کردن لباس های کودکان نیز تولید می شوند.

بعضی از چوب کارها دارای گیره های زیرین هستند تا دامن ها را بطور اویزان نگه دارند. این نوع  که برای نگه داشتن دامن و شلوار طراحی شده است از طرح مثلثی پیروی نمی کند و درواقع تنها یک میله با دو گیره هستند.

یکی دیگر از انواع، چوب کاری است که دو حلقه از قسمت میله زیرین ان اویزان شده تا لباس های رکابی را بتوان اویزان کرد.

چوب کارهای جالباسی مخصوص شوارها، می توانند تعداد زیادی شلوار را در خود جای دهند.

مدل دیگری از چوب کارها،چوب کارتاشو است که طوری طراحی شده تا از قسمت یقه وارد شود. بخاطر اینکه این مدل جای کمی می گیرد می توان ان را به راحتی بیرون برد.

چوب کارهای لباس معمولا از چوب، سیم و پلاستیک و گاهی اوقات نیز از مواد لاستیکی و سایر مواد ساخته می شوند. در بعضی از آنها برای لباس های گران، تجملی یا لباس های زیر زنانه، از مواد نرم مثل ساتن استفاده  می شود.

این مواد نرم و مجلل، کارشان این است که جلوی فرورفتگی که چوب کار در قسمت های اویزان شده لباس بوجود می اورد را بگیرند.

یک اویزلباس، چوب کار سیمی ارزانی است که با کاغذ پوشانده شده است. این مدل در  خشکشویی ها برای برای اینکه از لباس ها بعد از تمیز شده حفاظت کند استفاده  می شود.

این اویزها یا بازیافت می شوند و یا به خشکشویی ها بر گردانده می شوند.

تاریخچه

انواع مختلف چوب کار تنها در امریکا تاکنون حدود 200 بار به ثبت رسیده اند.

مشهور است که توماس جفرسون ،رییس جمهور ایالات متحده در کمد شخصیش وسیله ای داشت که لباس ها را روی ان اویزان می کرد.

اگرچه طرح چوب کار سیمی مثلثی که امروزه بیشترین استفاده را بخصوص در غیر از منازل دارد، از روی طرحی در سال 1869 برداشته شده است.

همچنین مشهور است که  کارمندی  از شرکت تیمبرلیک و نولتی به نام “پارک هاوس” نیز چوب کار را طراحی کرده است.

داستانش این است که یکروز صبح در سال 1903، “پارک هاوس” به اداره می رود و می بیند جالباسی پر شده است . ناراحت می شود و یک تیکه سیم بر می دارد و به شکلی که ما امروزه میشناسیم دراورده و لباسش را روی ان اویزان می کند.

همچنین مشهور است فرد دیگری به نام “کن” که مهندس دانشگاه بوستون بود در  سال 1876 نیز چوب کار را درست کرده است.

در 1906 لباس فروشی به نام “میر می” اولین خرده فروشی بود که لباس هایش را روی چوب کارهایی به شکل استخوان جناغ اویزان می کرد.

در سال 1932، “هولت” چوب کار پیشرفته تری را  به ثبت رساند که در ان از لوله های مقوایی روی قسمت بالایی چوب کار استفاده کرده بود تا لباس ها چروک نشوند،  در سال 1935،  “راجرز” یک لوله به قسمت میله زیرین اضافه کرد که هنوز هم استفاده می شود.